Strona główna
Kontakt - email
News

SĄDY JUŻ KORZYSTAJĄ Z WYROKU TSUE WS. KREDYTÓW FRANKOWYCH

Korzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów frankowych pomoże kredytobiorcom frankowym w Polsce. Ściślej, wyrok dotyczył konkretnej sprawy ale sądy będą z niego z pewnością korzystać w kolejnych procedowanych sprawach.
Czy czeka nas wysyp spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych?

Więcej na: link


NOWA GODZINOWA STAWKA MINIMALNA DLA UMOWY ZLECENIE OD 2020 R.

Od 2020 r. wzrośnie minimalna stawka godzinowa – będzie ona od 1 stycznia na poziomie 17 PLN. Obecnie stawka wynosi 14,7 PLN więc będzie to wzrost o ponad 15%.

Więcej na: link


WZROST PENSJI MINIMALNEJ OD 2020 r.

Pensja minimalna wzrośnie od następnego roku z 2250 PLN aż do 2600 PLN. Będzie to wzrost o ponad 11%, czyli znaczna podwyżka. Dla firm będzie to koszt ok. 6 mld PLN. Czy zdołają udźwignąć aż taki wzrost płac w obliczu perspektywy zwalniającej gospodarki czy może decyzja ta wpłynie na rozrost szarej strefy?

Więcej na: link


5,1% WZROST PKB W UBIEGŁYM ROKU

Dostępne są już dane za 2018 r. Wzrost PKB był nadal wysoki ale pojawiają się też mniej optymistyczne dane dotyczące jego struktury. Czy to już początek hamowania gospodarki zgodnie z dynamiką cyklu koniunkturalnego?

Więcej na: link


PROGNOZY CEN MIESZKAŃ NA 2019 R.

Jak myślicie, sprawdzą się? Wg większości ekpertów szykuje się kolejny rok z wyższymi cenami mieszkań. Wpływ na to mają rosnące ceny robocizny oraz działek. To powoduje z kolei nieco mniejszą aktywność deweloperów przy nadal wysokim popycie.

Czy ceny będą zatem rosnąć i ustabilizują się na wysokim poziomie czy czeka nas Déjà vu z 2008 r.?

Więcej na: link
link


WZROST PŁACY MINIMALNEJ ORAZ STAWKI GODZINOWEJ W 2019 R.

W 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 2250 zł, natomiast stawka godzinowa ma wzrosnąć do kwoty 14,70 zł. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł brutto a stawka godzinowa 13,50 zł.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2012 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1500 zł brutto, w ciągu 7 lat wzrośnie więc praktycznie o połowę. Jest to więc bardzo duży wzrost.

Więcej na: link


AKTUALIZACJA: BUDŻET PO LIPCU JUŻ NA MINUSIE

Po 7 miesiącach 2018 r. pojawił się lekki deficyt budżetowy – 0,9 mld PLN. To i tak dane znacznie lepsze niż w latach poprzednich. Wpływ na taką sytuację ma przede wszystkich znakomita koniunktura gospodarcza – ogólny wzrost wpływów podatkowych rok do roku to 6,8%, zaś wzrost podatku CIT (przedsiębiorstwa) to aż 16,4% zaś PIT 15,4%. Wpływu z VATu rosły już znacznie wolniej, o 2,8%.

Więcej na: link


REKORDOWA NADWYŻKA BUDŻETOWA

Budżet nadal w znakomitej formie. To głównie efekt doskonałej koniunktury gosporadczej ale też uszczelnienia podatkowego realizowanego w ciągu ostatnich kilku lat (odwrócony VAT, Jednolity Plik Kontrolny etc.)

Po czerwcu 2018 r. nazwyżka budżetowa wyniosła aż 9,59 mld zł.

W dojrzałych gospodarkach i demokracjach (np. Skandynawia czy Niemcy) to czas odkładania środków na gorsze czasu, które zawsze po dobrej koniunturze przychodzą. Jak będzie w naszym kraju?

Więcej: link


PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ TYLKO DO 15 000ZŁ

Przedsiębiorca, który nie będzie przestrzegał limitu i dokona płatności gotówką za transakcję o wartości powyżej 15 tysięcy złotych, nie będzie mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Więcej na: link


INFLACJA ZJADA ZYSKI Z OSZCZĘDNOŚCI

O 1,8 proc. wzrosły ceny w Polsce w styczniu 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Doniesienia Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły, że mamy do czynienia z definitywnym końcem okresu deflacji.

Więcej na: link


25 LAT WIĘZIENIA ZA FAŁSZOWANE FAKTURY

Sejm przyjął ustawę przewidującą karę 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur.

Więcej na: link


OD 1 STYCZNIA 2018 R. SKŁADKI ZUS PŁATNE JEDNYM PRZELEWEM.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przewidujący, że wszystkie wpłaty składek do ZUS będą płacone jednym przelewem, zamiast dotychczasowych trzech lub czterech. Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek.

Więcej na: link


WYSTĄPIENIE RZECZNIKA PRAW DZIECKA DO PREZESA NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI

Szkoły zapominają o zasadach higieny pracy umysłowej? Problem może się nasilić po wprowadzeniu planowanej reformy systemu oświaty w roku szkolnym 2017/2018.

Więcej na: link


URZĄD SKARBOWY ROZLICZY PIT

Urząd będzie mógł sporządzić zeznanie podatkowe za podatnika, to ułatwienia dla pracowników, emerytów i rencistów.

Więcej na: link


DEFLACJA NADAL OBECNA

Wg szacunków GUS ceny w naszym kraju nadal spadają. Zgodnie z danymi opublikowanymi 29.07. jest to spadek aż o 0,9% r/r.

Więcej na: link


POLSKA GOSPODARKA W DOBREJ FORMIE

Wzrost PKB w 2015 r. osiągnął wg wstępnych danych GUS poziom 3,6%. To tempo nieco wyższe niż w roku poprzednim (3,3%).

Więcej na: link


MAŁŻEŃSTWA I DZIETNOŚĆ W POLSCE

Główny Urząd Statystyczny opublikował bardzo ciekawy raport dotyczący małżeństw oraz dzietności. Są w nim dane mówiące o tym w jakim wieku przeciętnie wchodzimy w związek małżeński, jak dużo jest rozwodów, w jakim wieku statystyczna kobieta w Polsce rodzi swoje pierwsze dziecko etc. Te wszystkie dane są skonfrontowane z danymi z lat poprzednich a niektóre prezentowane nawet od 1946 r. Miłej lektury :)

Więcej na: link


GOSPODARKA NADAL ROZWIJA SIĘ W CAŁKIEM SZYBKIM TEMPIE

PKB w III kw. 2015 r. wzrósł o 3,5% rok do roku (r/r). W 2014 r. wzrost oscylował w granicach 3,3%-3,4% w zależności od kwartału. W tym roku było to: 3,7% w I kw., 3,3% w II kw.
Dla kraju będącego na takim etapie rozwoju jak Polska jest to całkiem przyzwoity wzrost gospodarczy, istnieją jednak nadal spore rezerwy na jego zwiększenie. Do tego niezbędne jest jednak wprowadzenie pewnych reform, pytanie czy obecny rząd się na to zdecyduje. I najważniejsze: czy ewentualne reformy będą zmierzać we właściwym kierunku.

Więcej na: link


DEFLACJA NIE ODPUSZCZA

Ceny nadal spadają. Według danych z 30.11.2015 ceny z koszyka GUS spadły o 0,5% r/r. Powoduje to niższe wpływy z podatków i jest przyczyną większego niż zakładano deficytu budżetowego. Cel inflacyjny NBP to wzrost cen na poziomie 2,5% (+/- 1%), obecny poziom jest więc dość daleko od założonego.

Więcej na: link


CENY NADAL SPADAJĄ

Deflacja nadal występuje: ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%. W niektórych kategoriach zaobserwowano jednak wzrost cen.

Więcej na: link


PŁACA MINIMALNA W 2016 R.

Zgodnie z propozycją rządu płaca minimalna ma w 2016 r. wynieść 1850 PLN brutto. Oznacza to podwyżkę o 100 PLN wobec bieżącego roku. Jako, że od 2016 r. w przypadku zbiegu ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenie, składki ZUS będą musiały być odprowadzane do wysokości płacy minimalnej właśnie, oznacza to, że w takim wypadku każda umowa zlecenie do kwoty 1850 PLN będzie oZUSowana.

Więcej na: link


RZĄDOWE ZAŁOŻENIA DO BUDŻETU NA ROK 2016

Według prognoz rządu wzrost gospodarczy ma być jeszcze wyższy niż w tym roku i wynieść 3,8% PKB, wreszcie inflacja ma być zgodna z celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej – ceny mają wzrosnąć o 1,7% (obecnie mamy deflację – spadek cen).
Widocznie ma też spaść stopa bezrobocia (z 10,5% do 9,8%).

Więcej na: link


POLSKI ALARM SMOGOWY

Mieszkając w Krakowie wdychasz tyle rakotwórczego benzo(a)pirenu ile znajduje się w ok. 2200 papierosach (wszystkie dane rocznie), w Warszawie ok. 750. Jadąc na wakacje do Zakopanego „wypalasz” ok. 2700 papierosów, do Suchej Beskidzkiej ok. 4300. Czyli palisz chcąc nie chcąc 2-12 papierosów dziennie. Twoje dzieci, jeśli je oczywiście masz, także. Okazuje się, że jesteśmy „czarną wyspą” w Europie, pod kątem zanieczyszczenia powietrza jest u nas gorzej niż w Bułgarii czy Rumunii.

Więcej szczegółów i ciekawych danych na: http://www.polskialarmsmogowy.pl

Chcesz podpisać apel by zmusić polityków do działania?
Masz taką możliwość: http://www.polskialarmsmogowy.pl/apel/


ŚWIETNE WYNIKI BANKÓW

Niedawno, w tle dyskusji o kredytach denominowanych we frankach szwajcarskich, pojawiły się gremialne głosy ekspertów (lub "ekspertów") obawiających się o losy sektora bankowego w przypadku podjęcia radykalnych rozwiązań tego problemu dotyczących. Podobno miałyby one zachwiać stabilnością całego sektora bankowego. Ich koszt szacowano na 15-50 mld zł. Na tym tle ciekawie prezentują się najnowsze dane GUS dotyczące zysków banków w Polsce. W 2014 r. zarobiły one "na czysto" 16,2 mld zł! To aż o 7,1% więcej niż w roku 2013. Rozwiązanie kwestii kredytów frankowych odbyłoby się więc kosztem minimalnie rocznego a maksymalnie 3-letniego zysku sektora, który w znacznej mierze przyczynił się do obecnej sytuacji.

Więcej na: link


REKORDOWA DEFLACJA

Wg komunikatu GUS z 13.03.2015 w lutym tego roku nastąpił rekordowy spadek cen – poziom inflacji osiągnął -1,6%.
Największy spadek zanotowano w kategorii "paliwa do prywatnych środków transportu" – 17,6%, zaś największy wzrost w kategorii "łączność" +2,4%.

Więcej na: link


SNB (Narodowy Bank Szwajcarii) REZYGNUJE Z OBRONY POZIOMU 1,20 CHF/ EUR

SNB zrezygnował z obrony kursu franka szwajcarskiego wobec EUR Decyzja ta spowodowała aprecjację CHF do EUR o ok. 20 (nawet do 30% w ciągu dnia). Jest to największe dzienne wahanie waluty od I wojny światowej. Spowodowało ono tąpnięcie na szwajcarskiej giełdzie (ok. 15% spadek w ciągu 2 dni, pierwszego dnia ok. 9%) – największy spadek od 1989 r. Szwajcaria zmierza ku deflacji oraz recesji. Czy frank nadal pozostanie „bezpiecznym portem” dla inwestorów?

Więcej na: link ,link ,link ,link


DEFLACJA SIĘ POGŁĘBIA

Spadek cen czyli deflacja wyniosła 1,0% w ujęciu rocznym w grudniu 2014 r. Miesiąc wcześniej było to 0,6% r/r ( czyli rok do roku deflacji). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2014 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3% (czyli deflacja mierzona miesiąc do miesiąca). Oczekuje się, że ceny rosnąć mogą dopiero w roku 2016. Jest to wynik przede wszystkim spadających cen ropy naftowej. Choć spadek ten jest amortyzowany wzrostem kursu USD wobec PLN różnica jest jednak odczuwalna.

Więcej na: link


MFW PRZEDŁUŻA LINIĘ KREDYTOWĄ DLA POLSKI

W dniu 14 stycznia 2015 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie na kolejne dwa lata Elastycznej Linii Kredytowej ‑ Flexible Credit Line (FCL) - w wysokości 15,5 mld SDR (równowartość ok. 22,1 mld USD). Jest to forma debetu do wykorzystania w razie potrzeby. Służy m.in. jako element odstraszający dla potencjalnych chętnych do spekulacji walutowej na polskim złotym.

Więcej na: link


ZMIANY DOTYCZĄCE UMÓW ZLECENIE UCHWALONE

Sejm przyjął 23.10.2014 nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami od umów zlecenia będą pobierane składki emerytalne i rentowe. Składki od tych umów będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej. W 2014 r. wynosi ona 1680 PLN brutto, w 2015 r. wyniesie 1750 PLN brutto.
W przypadku tzw. zbiegu ubezpieczeń, czyli sytuacji kiedy ta sama osoba posiada kilka umów zlecenie, będą one oZUSowane do wysokości kwoty płacy minimalnej. Umowy te nie będą jednak dzielone, dopiero po przekroczeniu kwoty płacy minimalnej, kolejna umowa nie będzie oskładkowana.
Dla przykładu jeśli ktoś posiada np. 2 umowy po 1000 PLN brutto na łączną kwotę 2000 PLN brutto, składki będą odprowadzone od całości tej kwoty. Dopiero kolejna umowa nie będzie oZUSowana.
Przepisy obejmujące ubezpieczeniem emerytalno-rentowym umowy zlecenia wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Więcej na: link


ZMIANY DOTYCZĄCE UMÓW ZLECENIE

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenie. Obecnie ZUS płacony jest jedynie od pierwszej umowy zlecenie, niezależnie od jej kwoty, po zmianie ma być płacony od każdej umowy zlecenie aż do wysokości płacy minimalnej. Od 2015 r. płaca minimalna wyniesie 1750 PLN brutto.


NA PROGU DEFLACJI - INFLACJA BAZOWA WE WRZEŚNIU NA POZIOMIE 0,7% ALE CPI -0,3%

Według opublikowanego 16.10.2014 przez NBP komunikatu we wrześniu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,7 proc. (r/r) i była o 0,2 pkt proc. wyższa niż w sierpniu. Wskaźnik CPI zaś był ujemny i wyniósł -0,3%, identycznie jak miesiąc wcześniej.
Wskaźnik CPI pokazuje średni ruch cen całego, dużego koszyka dóbr kupowanych przez konsumentów.

Więcej na: link


WYSOKOŚĆ SKŁADEK SZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W 2015 R.

Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną w 2015 r. o prawie 6% w porównaniu z obecnym rokiem. I to mimo, iż obecnie występuje w Polsce deflacja, czyli spadek cen. Wynika to ze sposobu naliczania składki: stanowi ona 60% kwoty prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia na rok 2015. Prognoza przewiduje wzrost wynagrodzenia z 3746 PLN w 2014 r. do 3966 PLN w 2015 r.

Za: link


PROGNOZA LUDNOŚCI NA LATA 2014-2050

Zgodnie z opublikowanym 1.10.2014 r. przez Główny Urząd Statystyczny raportem w 2013 r. było nas 38 495 659. Zgodnie z Prognozą w 2020 r. liczba ta ma się zmniejszyć do 38 137 795, czyli o ok. 350 tys. W 2030 r. ma być już tylko nieco ponad 37 mln Polaków (37 185 061) a w 2050 r. jedynie niecałe 34 mln (33 950 563). Czy ktoś jeszcze wierzy w emeryturę? :-(

Za: link


ZMIANY W POLITYCE PODATKOWEJ? OBY!

Premier Kopacz w swoim expose zapowiedziała zmianę zasad działania administracji podatkowej oraz nową ordynację podatkową. Premier wskazała, że konkretne ułatwienia dla podatników to m.in. półtoraroczna pomoc tzw. asystenta podatnika w prowadzeniu działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców oraz łatwy i bezpieczny dostęp do indywidualnego konta podatnika dzięki systemowi e-Podatki. Duże zmiany czekają administrację podatkową. Dzięki nim podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie, a pracownicy urzędów skarbowych będą obsługiwać nie tylko sprawy dotyczące podatków, lecz także z zakresu działania innych instytucji, takich jak ZUS, Służba Celna czy samorząd terytorialny. Zostanie także zwiększona przepustowość infolinii podatkowej oraz zbudowana internetowa Baza Wiedzy Administracji Podatkowej.

Za: link


Utrzymuje się umiarkowanie dobry wskaźnik wzrostu PKB. Za 2-gi kwartał wyniósł on 3,3% (liczony rok do roku) oraz 0,6% (kwartał do kwartału). W całym pierwszym półroczu 2014 r. wzrost PKB wyniósł 3,4%.

Za: link


W lipcu odnotowano kolejny spadek stopy bezrobocia rejestrowanego z 12% do 11,9% w czerwcu. W porównaniu z rokiem 2013 różnica jest jeszcze większa – w lipcu 2013 r. wskaźnik ten wyniósł 13%. Należy jednakże pamiętać, że widoczny spadek stopy bezrobocia notuje się w Polsce przy wzroście gospodarczym rzędu 4-5% PKB (obecnie 3,3% - 2-gi kwartał)

Za: link


Ministerstwo Finansów planuje objąć obowiązkiem rejestracji obrotu gospodarczego za pomocą kas fiskalnych bez względu na wysokość obrotu kolejne branże. Chodzi o usługi: prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych.
Zdaniem urzędników ma to za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego. W przypadku zwolnienia podmiotowego kwota limitu zostanie utrzymana na obecnym poziomie: 20 tys.
Projektowane rozporządzenie będzie obowiązywać 2 lata (2015-2016).

Za: link


KONIUNKTURA W SEKTORZE USŁUG EDUKACYJNYCH W MAJU 2014 R.

Kierujący jednostkami z sekcji edukacja oceniają koniunkturę pesymistycznie – ich opinie są mniej niekorzystne od formułowanych w maju ubiegłego roku, ale podobne do sygnalizowanych w kwietniu br.

Za: link


SZACUNKOWE DANE O WYKONANIU BUDŻETU PAŃSTWA ZA OKRES 01-04.2014

dochody budżetu państwa na kwotę
95.574,0 mln zł,
wydatki budżetu państwa na kwotę
116.879,6 mln zł,
deficyt budżetu państwa na kwotę
21.305,6 mln zł.

Więcej


KONIUNKTURA W PRZEMYŚLE, BUDOWNICTWIE, HANDLU I USŁUG W MAJU 2014 R.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest korzystnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat, choć nieco gorzej niż w kwietniu.

W analogicznym okresie w budownictwie ogólny klimat koniunktury oceniany jest natomiast pesymistycznie, podobnie jak w kwietniu, ale mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej korzystnie niż w kwietniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy sprzedaży są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu. Odpowiednie prognozy są jednak mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i lepsze niż przed rokiem oceny koniunktury formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Za: link


RAPORT MFW 2014

Wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać i według prognoz PKB w latach 2014-2015 wyniesie odpowiednio 3,1 i 3,4 proc. – wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przygotowanego w ramach dorocznego przeglądu naszego kraju.

W końcowym oświadczeniu eksperci Funduszu stwierdzili, że po cyklicznym spowolnieniu w latach 2012-2013 wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać.

Więcej


WYSOKOŚĆ PRZECIĘTNEGO WYNAGRODZENIA – I KW. 2014

Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosło 3895,31 zł.

(komunikat GUS z 12.05.2014)


KONKURS „URZĄD SKARBOWY PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCY”

W ramach konkursu urzędy skarbowe w całej Polsce będą oceniane przez przedsiębiorców na podstawie specjalnie przygotowanej ankiety. Ocenie będzie podlegać jakość obsługi podatnika, łatwość komunikacji oraz kompetencje pracowników.

Organizatorem konkursu jest Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów. Jego głównym celem jest tworzenie przyjaznej atmosfery między urzędem skarbowym a przedsiębiorcą.

Więcej


ŚREDNIA CENA 1M2 PU BUDYNKU MIESZKALNEGO – I KW. 2014

Ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2014 r. 4129 PLN

(komunikat GUS z 20.05.2014)