Jak wyceniać swoją pracę?

Często słyszymy od naszych Inkubowanych, że praca jest jednocześnie Ich pasją, a największą nagrodą jest postęp i satysfakcja klientów. To prawda – zawód lektora języków obcych daje całe mnóstwo fantastycznych możliwości: poznajesz różnych ludzi, nieustannie się rozwijasz i masz dużą dowolność w profilowaniu swojego obszaru specjalizacji – jeśli oczywiście traktujesz tę pracę na serio i nie chcesz być jednym z tłumu przeciętnych lektorów, jakich na rynku całe mnóstwo!

Poza satysfakcją i pasją, warto również spojrzeć na bycie lektorem jako na możliwość zarabiania naprawdę dobrych pieniędzy – i to na własnych warunkach!

I znów masz tu cały wachlarz możliwości:

  1. Rozwijać własną szkołę językową i zbudować zespół swoich lektorów
  2. Stać się prawdziwym ekspertem w określonej branży – np. język specjalistyczny – produkcja, marketing, medyczny.
  3. Współpracować ze szkołą językową (lub kilkoma szkołami!) i nie musieć tracić czasu i energii na szukanie własnych klientów. Najlepsze na rynku szkoły starają się dbać o swoich lektorów i zapewnić im wystarczającą ilość zajęć przez cały rok!

Jak się zapewne zorientujesz, każdy z powyższych scenariuszy ma swoje plusy i minusy. Poruszamy je podczas jednego ze szkoleń dla naszych Inkubowanych – „Jaki biznes budujesz?”, podczas którego dość szczegółowo analizujemy każdy z powyższych modeli biznesowych. Nie ma jednej „dobrej” odpowiedzi – wszystko zależy od tego, co jest Twoim celem, jaki masz budżet na rozwinięcie swojej firmy i ile masz na to czasu. Przyjmuje się, że obecnie (marzec 2021) średnią stawką brutto na godzinę pracy lektora języka angielskiego współpracującego z dobrą szkołą językową i prowadzącego zajęcia dla dorosłych uczących się w firmach jest 50 złotych brutto. Podkreślmy jeszcze raz – jest to ŚREDNIA stawką, ponieważ zdarzają się dość duże odchylania w jedną lub drugą stronę. Szybko więc zorientujesz się, że realne możliwości zarobkowe wyglądają następująco, przy założeniu, że prowadzisz 4 godziny zajęć dziennie przez pięć dni w tygodniu. Tygodniowo jest to 1000 złotych brutto, a miesięcznie 4000 złotych brutto. Biorąc pod uwagę, że w czasie roku szkolnego są okresy urlopowe, święta – możesz liczyć na około 3500 złotych brutto miesięcznie, przy 4 godzinach prowadzenia zajęć dziennie.

Oczywiście – są lektorzy, którzy zarabiają znacznie więcej – niektórzy nawet ponad 10 tysięcy złotych, więc możliwości jest cały czas sporo – mimo dość trudnej sytuacji na rynku! W naszej Fundacji:

  • nie tylko szkolimy Cię, jak rozwijać swój biznes,
  • pomagamy w znajdowaniu zleceń – dzięki naszej giełdzie zajęć,
  • ale również dbamy o to, abyś, działając zgodnie z obowiązującym prawem, jak największą kwotę mógł widzieć w swoim portfelu lub na koncie!